Příjemné počtení ke sklence vína. Vyberte si podle chuti.
Už se vám určitě někdy stalo, že vás zaskočil výraz na etiketě vína. V našem slovníku vinařských pojmů si pohodlně najdete, co který pojem znamená. Cuvée, buket, dekantace nebo klaret již pro vás nebudou cizí slova.
Afinér - odborník pečující o sýry během jejich zrání.
Agrafa - kovový košíček uzavírající šumivá vína.
Analytika vína - analytické hodnoty vína hodně napoví o chuti vína nebo například, jaký má potenciál k archivaci. Takto se sledují zbytkový cukr, kyselina a alkohol.
Anything but Chardonnay - hnutí podporující pití jiných bílých odrůd. Anything but Chardonnay, neboli v překladu cokoliv kromě Chardonnay, podporuje diverzitu vín a snaží se přimět konzumenty pít i ostatní vína z portfolia vinařství. Navzdory tomu zůstává Chardonnay šestou nejvysazovanější odrůdou na světě.
Ampelografie - nauka o révě vinné.
Apelace - geograficky vymezený region s danou půdou, klimatickými podmínkami, odrůdovou skladbou a dalšími podmínkami, jež zaručuje daným vínům autentičnost a originalitu. Používá se k zatřiďování vín.
AOC (Appelation d’Origine Controlée) - nejvyšší klasifikační stupeň ve Francii, jehož nádstavbou jsou Premier Cru a Grand Cru, jež označují nejlepší vinice v určitých oblastech Francie.
AOP (Appelation d’Origine Protegée) - nové označování původu ve Francii na základě legislativy Evropské unie; nástupce AOC.
Aroma - primární vůně vína, která je ve víně dána hrozny.
Autentické víno - víno vyrobené dle zásad Autentistů (školení v sudech, ležení na kalech, nefiltruje se), pokud splňuje požadavky smí být označené značkou „A“, která se umísťuje na hrdle láhve.
Bag-in-box - nový typ balení vína určeného k rychlé spotřebě. Jde o sáček s kohoutem dodávaným v kartonové krabici. Jde o zajímavou alternativu k stáčenému vínu nebo jakostním lahvím. Kvalita vína samozřejmě záleží na vinaři a jeho rozhodnutí, jaké víno do bag-in-boxu naplní.
Barrique - metoda školení vína v nových dubových sudech.
Barvířka - odrůda révy vinné, která obsahuje barvivo nejen ve slupce, ale i v dužině.
Battonage - metoda zrání vína na kvasnicích, při které se víno pravidelně promíchává s kvasničními kaly.
Bezcukerný extrakt - celkový obsah aromatických látek ve víně po odečtení zbytkových zkvasitelných cukrů.
Biovýroba - výroba dle zásad ekologického zemědělství. Jedná se především o povolení použití pouze ochranných prostředků na bázi elementární síry a mědi a některých mikrobiálních přípravků. Není povoleno používat herbicidy a není možné hnojit konvenčními průmyslovými hnojivy.
Blanc de blancs - franc. výraz pro bílé víno vyrobené z hroznů bílých odrůd.
Blanc de noirs - franc. výraz pro bílé víno vyrobené z hroznů modrých odrůd.
Botrytis cinerea - ušlechtilá plíseň šedá, která způsobuje narušení slupek hroznů a jejich vysychání. Vznikají tak sladká, botritická vína.
Buket - vůně vína vznikající jeho výrobou, zráním a vývojem.
Burčák - rozkvašený hroznový mošt.
Býčí krev (Egri Bikavér) - cuvée typické pro oblast Egeru vyrobené z charakteristických místních odrůd (obvykle převážně Kékfrankos, někdy Kadarka).
Cava - premiové šumivé víno vyráběné tradiční metodou kvašení v lahvi pocházející ze španělského Katalánska.
Crémant - označení šumivých vín ve Francii.
Cuvée - víno vzniklé ze směsi odrůd; ekvivalent - kupáž.
Cviček - typické slovinské cuvéé z bílých a modrých odrůd, které se vyznačuje svou lehkostí, svěžestí a nízkým obahem alkoholu.
ČNM (český normalizovaný moštoměr) - stupnice pro měření cukru moštu používaný v České republice. 1° ČNM = 1kg cukru ve 100 litrech moštu.
Dekantace - opatrné oddělení vína od usazenin jeho přelitím do karafy.
Depot - usazenina na spodku lahve vzniklá ležením vína nebo vysrážením vinného kamene.
DO (Denominación de Origen) - klasifikační stupeň ve Španělsku.
DOCa (Denominación de Origen Calificada) - nejvyšší klasifikační stupeň ve Španělsku.
DOC (Denominazione di Origine Controllata) - klasifikační stupeň v Itálii.
DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) - nejvyšší klasifikační stupeň v Itálii.
DOP (Denominazione di Origine Protetta) - nové označování původu v Itálii na základě legislativy Evropské unie.
Druhotné kvašení - část výrobního procesu šumivých vín, kdy díky uzavřenému prostředí kvasinky přeměňují cukr ve víně na oxid uhličitý a víno pak díky tomu perlí.
Eger - vyhlášená maďarská oblast, která proslula svými červenými víny. K těm nejznámějším patří Egri Bikavér (egerská býčí krev).
Enolog - technolog, vinař.
Enologie - věda o víně a vinařství.
En primeur - franc. výraz pro nakupování vína před jeho uvedením na trh.
Fašank - masopustní obchůzky tanečníků, muzikantů a masek tradiční na Slovácku.
Frizzante - italský výraz pro perlivé víno.
Champagne - Champagne je vinařský region ležíci ve Francii proslavený hlavně díky svým šumivým vínům. Champagne zároveň označuje šumivá vína z této oblasti a jde o chráněné označení, které se může používat pouze pro tato šumivá vína.
Charmatova metoda - výroba šumivých vín metodou druhotného kvašení v tanku.
Chateauneuf-du-pape - proslulá apelace francouzské Rhôny nacházející seseverně od Avignonu. Vína tohoto označení jsou cuvée vyráběné až z 18 různých odrůd.
Integrovaná produkce - mezistupeň mezi neomezeným vinohradnictvím a biovýrobou. Smyslem je eliminace používání chemických přípravků na nutné minimum a co nejvíce využít přirozenou obranyschopnost révy.
Interspecifická odrůda - odrůda, která vznikla mezidruhovým křížením révy vinné nebo více odrůd evropské révy. Více viz PIWI.
Kachetinské technologie - nazývají se podle oblasti ve východní Gruzii „Kacheti“. Jedná se o maceraci a fermentaci rmutunebo celých vybraných bobulí ve víně po dobu několika měsíců.
Klaret - bílé víno vyrobené z hroznů modrých odrůd metodou rychlého lisování bez nakvašení slupek.
Kvevri - objemná keramická nádoba podobná amfoře, která se používá v Gruzii k výrobě vína tzv. kachetinskou metodou.
Košer víno - význam hebrejského slova košer je čistý, ryzí, vhodný či správný a ve spojení s pokrmy a nápoji znamená též splnění určitých požadavků. V židovském náboženství představuje košer víno nápoj rituálně čistý, vyrobený v souladu s předpisy judaismu ověřenými rabínem. Velmi zjednodušeně musí celý proces výroby vína od lisování až po lahvování provádět pravověrný žid.
Ledové víno - víno vyrobené z hroznů s minimální cukernatostí 27° ČNM sbíraných poté, co přešly mrazem -7° C.
Litoměřická podoblast - Litoměřická vinařská podoblast leží ve vinařské oblasti Čechy a je tvořena částmi okresů Litoměřice, Most, Louny, Chomutov, obcí Zahrádky v okrese Česká Lípa a krajským městem Ústí nad Labem. Zahrnuje celkem 35 vinařských obcí hospodařících na 293 hektarech vinic, které jsou nerovnoměrně rozesety po celé krajině. Jde o nejmenší vinařskou podoblast ČR.
Macerace – proces, při kterém se rozmačkané bobule hroznů nechávají louhovat v moštu, aby se z nich uvolnily látky.
Magnum - nejčastější z větších velikostí lahví. Ekvivalent dvou lahví vína, tedy 1,5 litru.
Masopust - masopust neboli karnevalové období je již odedávna období od Tří králů do Popeleční středy. Jde o oslavy dobrého jídla a pití před obdobím půstu. Dalšími názvy pro masopust jsou karneval, fašank nebo ostatky.
Matolinový klobouk - vrstva ze slupek a pecek bobulí révy vinné vznikající na povrchu nádoby se rmutem.
Matoliny - výlisky ze rmutu po odčerpání moštu.
Négociant - franc. výraz pro obchodníka s vínem a s hrozny vína.
O.I.V. (International Organisation of Vine and Wine) - mezinárodní organizace pro révu a víno se sídlem v Paříži. Má 46 členských států, mezi něž se řadí i Česká republika. Zabývá se statistickými, vědeckými a technickými činnostmi spadajícími do oboru vinařství a vinohradnictví.
Oranžové víno - víno vyráběné z hroznů bílých moštových odrůd metodou "výroby červených vín" - macerací hroznů. Díky tomu se do vína vylouhují barviva a taniny ze slupek.
Ovínění – jedinečné vinné akce, které pořádáme. Sice se Ovínění konají na různých místech, ale něco mají společné – perfektní víno, jídlo a parádní atmosféru.
Pálava – název odkazující na dvě různé věci. Prvním z nich je geografická oblast na Mikulovsku zvaná Pavlovské vrchy. Druhým pak je odrůda vína vyšlechtěná na Moravě Josefem Veverkou. Vznikla křížením odrůd Tramín červený a Müller Thurgau a je pojmenována právě na počest Pavlovských vrchů.
PIWI - označení PIWI odrůdy pochází z německého „pilzwiderstandsfähige Rebsorten“, tedy ve volném překladu „plísňím odolné odrůdy révy“. Jde tedy o zkratku pro označení skupiny odrůd révy vinné odolných proti houbovým chorobám nebo například mrazu.
Rmut - hmota vzniklá z namletých bobulí.
Rosé - růžové víno vyrobené z hroznů modrých odrůd včasným oddělením moštu od slupek.
Roučí - pojem roučí vznikl ze sousloví „rouno beránčí“. Začaly se tak označovat malé bobulky hroznů z důvodu jejich podobnosti s ovčí vlnou.
Růžák a ryšák - Označení pro růžová vína vyrobená mísením hroznů nebo moštů z bílých a modrých odrůd.
Ryzlink vlašský - starobylá bílá odrůda révy vinné, jejíž původ je pravděpodobně v Itálii (Vlachy), nebo ve Francii. Ať tak, nebo tak, v dnešní době je nejvíce rozšířený v zemích bývalé Rakousko – Uherské monarchie. Do Státní odrůdové knihy ČR byl Ryzlink vlašský zapsaný v roce 1941. Dnes již z vinic pomalu mizí, což je škoda. Pro srovnání - roku 1999 byla tato odrůda vysazena na 13 % a roku 2010 již pouze na 7,2 % veškeré plochy vinic u nás.
Typická odrůdová vína jsou světle zelenožlutá a zahrnují širokou škálu vůní. V aroma najdete tóny květinové s nádechem květu lípy, oříškovo-mandlové nebo šťavnatý grapefruit, červený rybíz či angrešt. V chuti dominuje kyselinka, která u vyzrálých hroznů perfektně vyvažuje plnost vína.
Slámové víno - víno vyrobené z hroznů minimální cukernatosti 27° ČNM sušených minimálně 3 měsíce na slámě nebo rákosových rohožích.
Sommelier - odborník na víno a ostatní nápoje a na snoubení nápojů s pokrmy.
Stara trta - nejstarší keř révy vinné na světě. Roste na jižním průčelí domu (ulice Vojašniški 8) v přístavu řeky Drávy ve slovinském Mariboru.
Sur lie - vína, která se nechala ležet na kvasných kalech.
Taniny - rostlinné třísloviny obsažené ve slupkách, jádrech a stopkách hroznů, která způsobuje svíravé pocity v ústech.
Tažně - větve révy nesoucí letorosty.
TCA (2,4,6 - trichloranisol) - chemická látka způsobující vadu vína známou jako „korek“ neboli pachuť po korku ve víně.
Terroir - pojem pocházející z francouzštiny. Je to souhrnné označení pro podmínky, které mají vliv na hrozny. Jde především o půdu, klimatické podmínky, počasí, ale i o způsob zpracování hroznů nebo umění vinaře.
Tradiční metoda (Champenoise) - výroba šumivých vín metodou druhotného kvašení v lahvi.
Tučný čtvrtek ("tučák") - závěr masopustu a přípravy na Masopustní neděli, kdy by se každý měl dobře a bohatě najíst. K Tučnému čtvrtku neodmyslitelně patřily koblihy, smažené na másle a plněné sladkou náplní, hlavně povidly nebo mákem.
Tuf - typ podloží vzniklý ze sopečné vyvřeliny.
Ullage - prostor mezi spodní stranou korku a hladinou vína.
Velké Bílovice - největší vinařská obec v České republice, která se nachází ve Velkopavlovické podoblasti. Najdete zde přes 1000 registrovaných vinařů obhospodařujících na 800 hektarů vinic.
Veltlínské zelené - nejpěstovanější bílá odrůda v České republice. Vína této odrůdy se vyznačují svou typickou kořenitostí připomínající bílý pepř či mandle. Synonyma pro veltlín jsou Bělošpičák nebo Muškatel, v Rakousku Grüner Veltliner.
Vinifikace - výroba vína.
Vitis vinifera sylvestris - réva lesní, původní volně rostoucí réva, že které postupně vznikly kultivované odrůdy révy vinn&eacu